R30 Forum

خوش آمدید به انجمن تخصصی مدل آرسی, میهمان گرامی وارد شوید یا ثبت نام کنید

[ توجه ] شرايط و امکانات VIP [ فيلم ] آموزش كار با آرسي تيوب
[ جديد ] بازگشت قوانين خريد و فروش [ مهم ] مديران پرتلاش سال 1394

امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 2.25
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ساخت هواپیمای f5d pylon racer
نویسنده پیام
yasii20
VIP Gold

ارتفاع : پنج هزار پا
نام : ياسر ورمزيار
مدل : spach342-extra 300 -f22
راديو : futaba
آفلاین
ارسال: #1
ساخت هواپیمای f5d pylon racer
با سلام خدمت دوستان خوب سایت آرسی و با اجازه از اساتید بزرگوار

امروز قصد دارم ساخت هواپیمای f5d pylon racer که یه مدل سرعتی هست رو در سایت قرار بدم.

البته دوست خوبم جناب حسنلو تو این تایپیک اطلاعاتی در خصوص این مدل دادن

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

چند تا نکنه در مورد ستاپ و بدنه این مدل
موتور اینرانر با KV بالا معمولا استفاده میشه
شما نسبت به موتور و ستاپ میتونین سایز مدلتون رو کوچک یا بزرگ کنین که از 3 تا 7 سل ستاپ انخابی شما میتونه باشه.
بدنه و بال باید کاملا حالت ایرودینامیک داشته باشه و تمامی سروو ها درون بال و بدنه قرار میگیره لندینگ گیر نداره و لانچ میشه

این نقشه که به زحمت پیدا کردم از یه سایت به زبان اسلوواکی بود و تا اونجایی که تونستم توضیحاتشو به فارسی ترجمه کردم اگر ایرادی بود به بزرگی خودتون ببخشید

تو بانک نقشه آپلود کردم برای ستاپ 3 سل و همچنین طول بال 90 هست

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

البته من نقشه رو برای خودم بزرگ کردم - طول بال 140 و ستاپ رو 6 سل میخوام ببندم

لوازم مورد نیاز برای ساخت ستاپ 6 سل (طول بال 140)
بالسا 4 میل 3 عدد ، بدنه
بالسا 1.5 میل 5 عدد ، روکش بال
بالسا 10 میل ، نوک بال
بالسا 8 میل ، اسپار نوک بال و تیرکهای سه گوش داخل بدنه
تخته سه لا 3 میل
میل کربن
یونولیت فشرده برای بال
روکش ، لینک ، شیپوری ، لولا ، چسب و ....

ستاپ
موتور 3650 اینرانر
اسپید 80
باطری 6 سل 2200
سروو 3 عدد الران و الویتور
رادیو 3 تا 4 کانال
برای شروع نقشه رو پلات گرفتم

قطعات ابتدایی رو برش زدم و بقیه قطعات رو در حین کار آماده میکنم

از بالسای 8 میل تیرکهای سه گوش درست کردم

تیرکهای سه گوش رو به داخل بدنه چسب کردم (این تیرکها برای سمباده زدن و گرد کردن بدنه استفاده میشه)

تکه های بغل بدنه رو میچسبونیم

برای مقاوم کردن قسمتی که بال نصب میشه از تخته سه لا و کربن استفاده کردم

2 عدد ایرفویل که تو نقشه هست رو با آلومینیوم برش دادم و به وسیله هات وایر یونولیت رو برش دادم

روکش با بالسای 1.5 و برای الران یه بالسای 1.5 دیگه بین روکش قرار دادم چون تو این نقشه ریبها تا انتهای الران نمیاد (تو نقشه اصلی از فایبر گلاس استفاده کرده برای الران)

روکش بال رو تموم کردم و تیرک 8 میل بریدم برای لبه حمله و سمباده زدم تا به شکل ایرفویل در بیاد

جدا کردن الران از بال

قسمتی که بال به بدنه پیچ میشه رو با بالسای 8 میل تقویت کردم
تو نقشه اصلی از 2 عدد پیچ در جلو و عقب بال استفاده شده که چون سایز من بزرگتره از 4 عدد پیچ برای بستن بال میخوام استفاده کنم

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

زندگي سيبيست گاز بايد زد با پوست
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۷ / ۳ / ۱۳۹۴ -- ۳۳ : ۰۸ عصر، توسط yasii20.)
۷ / ۳ / ۱۳۹۴ -- ۱۰ : ۰۸ عصر
ارسال ها نقل قول
yasii20
VIP Gold

آفلاین
ارسال: #2
RE: ساخت هواپیمای f5d pylon racer
با سلام دوباره
برای چسبوندن دو بال به هم از چسب دوقلو بیرنگ استفاده کردم و همچنین یکعدد میل کربن 6 میل به طول 40 سانت

همونطور که تو نقشه مشخصه نوک بال ما حالت گرد داره و برای اینکه ما بتونیم این قسمت رو درست کنیم از بالسای 10 میل نرم طبق نقشه برش میدیم

با استفاده از چسب چوب در نوک بال میچسبونیم

برای محکم شدن نوک بال به اندازه 5 میل چاک دادم و چوب بستنی گرد رو درون بال با استفاده از چسب دوقلو چسبوندم

در ادامه با استفاده از سمباده باید بالسای 10 میل رو شکل بدیم که یه مقدار زمان میبره و باید حوصله به خرج داد

همونطور که گفتم برای نصب بال به بدنه از 4 عدد پیچ استفاده میکنم

بال رو روی بدنه قرار دادم و 4 عدد سوراخ برای نصب بال زدم و چهار عدد واشر رو برای تکان نخوردن پیچها روی بال چسبوندم

حالا بال تقریبا آمادست و نصب الران و همچنین روکش مونده که اونم در مراحل بعد توضیح میدم

برای نصب سرووی الویتور یه پایه با بالسا درست کردم که درون بدنه چسب کردم

یه نکته درباره الویتور اینکه لینک سروو باید قبل از چسبوندن قسمت بالای بدنه کاملا در جای خودش قرار بگیره و تست بشه چون ما تو این مدل هیچ دسترسی نه به قسمت عقب مدل داریم و نه به قسمت جلو و هیچ دریچه و دری وجود نداره.
تنها دسترسی به داخل مدل زیر بال ما هست پس دقت لازم رو به کار میبریم که دوباره کاری نشه

برای اینکه سیم لینک تاب بر نداره و بازی نکنه از دو تکه بالسا درون بدنه استفاده کردم.

نحوه قرار گیری موتور با زاویه 1.5 به پائین و 1.5 به راست (پایه موتور با این زاویه چسب شده به بدنه)

دو تکه بالای بدنه که به بدنه چسب میشه

بعد از چسبوندن دو تکه بالای بدنه نوبت به جای سخت این مدل میرسه که اونم سمباده زدن بدنه هست تا وقتی که بدنه گرد بشه و میتونیم این کار رو به یکباره انجام ندیم و در چند نوبت با حوصله قسمتهای مختلف رو سمباده زنی کنیم

(قسمتی که استپلیزر الویتور قرار میگیره سمباده نمیخوره )

نکته اینکه هر چقدر بیشتر سمباده بزنیم بدنه بیشتر حالت گرد به خودش میگیره و همچنین وزن هم سبکتر میشه و از طرف دیکه استقامت مدل ما هم پائین میاد و چون مدل ما یه مدل سرعتی هست استقامت بدنه هم خیلی برای ما مهمه و بهتره یه حد تعادل رو رعایت کنیم و بعد از هر سمباده سه گوشهای زیر بدنه رو چک کنیم و ببینیم چقدر ازشون گرفتیم.

روکش بدنه

رادر و الویتور رو سمباده میزنیم تا شکل مورد نظر رو بگیره

و بعد از لولا کردن رو کش میکنیم (این مدل رادر نداره و از 3 سروو استفاده میکنه)

دوستان توجه داشته باشین که تو این هواپیما باید کاملا ایرودینامیک رو رعایت کنین و هیچ درگی رو نداشته باشین و همچنین وزن هواپیمای شما باید خیلی پائین تر نسبت به ستاپی که میبندین دربیاد و در نهایت حتما باید مدل شما از استحکام بالایی برخوردار باشه

ادامه دارد......

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۶ / ۳ / ۱۳۹۴ -- ۴۳ : ۱۲ عصر، توسط yasii20.)
۱۶ / ۳ / ۱۳۹۴ -- ۱۰ : ۱۲ عصر
ارسال ها نقل قول
yasii20
VIP Gold

آفلاین
ارسال: #3
با سلام
رادر و الویتور رو با چسب دوقلو بیرنگ به بدنه میچسبونیم . (روکش قسمتهایی که به بدنه چسبیده میشه رو جدا میکنیم)

نحوه اتصال لینک الویتور (شیپوری زیر بدنه کار چرخ رو انجام میده)

نصب سروو و روکش بال (روکش حرارتی شیرینگ)(هر سه سروو متال استفاده شده)

همونطور که توضیح دادم این مدل بدون ارابه فرود هست و تو زمین چمن پرواز داده میشه ولی خوب از اونجا که من به زمین چمن دسترسی نداشتم تصمیم گرفتم ارابه فرود براش درست کنم

و همچنین درست کردن یک هواکش برای ورود و خروج هوا از دو عدد بالسای 10 میل نرم

شیار کنار بدنه برای قرارگیری هواکش (یک شیار به همین اندازه و عقبتر در قسمت راست مدل ایجاد میکنیم)

نصب 2 عدد بالسای 10 میل به هم

شکل دادن بالسا با استفاده از سمباده - از این قطعه 2 عدد درست میکنیم برای چپ و راست مدل

نصب به بدنه و روکش

یه نکته دیگه اینکه تو پرواز اول من اسپید رو داخل بدنه قرار دادم و بعد از پرواز اسپید به شدت داغ شد و تصمیم گرفتم که اسپید رو بیرون قرار بدم به این صورت(بعد از بیرون گذاشتن اسپید گرما خیلی پائین اومد)

باطری رو از 6 سل به 5 سل تبدیل کردم تا فشار روی موتور و اسپید کمتر بشه.

حالا مدل من آمادست

پرواز به شدت سرعتی داشت و یه نکنه اینکه CG این مدل رو من تو چند تا سایت برسی کردم و متوجه شدم که خیلی سر رو سنگین میگیرن و تو حالت معمول (سرعت کم ) همش باید الویتور بدی تا مدل به صورت مستقیم حرکت کنه و وقتی که فول تراتل با سرعت بالا میری هواپیما به تعادل میرسه

البته من تو سیمولاتور با این مدل همین شیوه رو تست کردم و یه مقدار مشکل بود برام تصمیم گرفتم تو پروازهای اول CG رو همون یک سوم بگیرم و وقتی یه مقدار مسلط شدم سر رو سنگین میکنم .

اگر تو فیلم میبینید که موقع فول تراتل مدل به سمت بالا میره قسمت زیادی مربوط به همین مسئله هست.

امیدوارم دوستان عزیزم از این تایپیک استفاده کرده باشند مخصوصا کسانی که عاشق سرعت هستن.

اینم چند تا عکس از مدل ، فیلم پرواز رو هم بزودی روی سایت قرار میدم

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳ / ۳ / ۱۳۹۴ -- ۴۵ : ۰۵ عصر، توسط yasii20.)
۲۳ / ۳ / ۱۳۹۴ -- ۲۳ : ۰۵ عصر
ارسال ها نقل قول
yasii20
VIP Gold

آفلاین
ارسال: #4
سلام
فیلم پرواز رو تو آپارات قرار دادم (فکر میکنم آرسی تیوپ مشکل پیدا کرده !)ببخشید اگر کیفیت پائینه سعی میکنم فیلم بهتری تهیه کنم و برای شما دوستان قرار بدم.

۲۵ / ۳ / ۱۳۹۴ -- ۴۸ : ۰۹ صبح
ارسال ها نقل قول
yasii20
VIP Gold

آفلاین
ارسال: #5
با سلام خدمت دوستان خوبم

ستاپ قبلی رو که ساختم به علت داشتن موتور و باطری 6 CELL ، بالا بودن سرعت غیر منتظره نبود.

ولی اصلا فکر نمیکردم که همین مدل با ستاپ 3 CELL و موتور به مراتب ضعیفتر به این سرعت و چالاکی باشه .

از این جهت تصمیم گرفتم که این مطلب رو با شما دوستانی که علاقمند به سرعت هستید به اشتراک بزارم.

متاسفانه از مراحل ساخت عکسی ندارم ، البته مراحل ساخت طبق همون توضیحاتی که در تایپیکهای قبل توضیح دادم هست.

تصمیم گرفتم این مدل رو با ستاپ 3 سل و اندازه ای که خود نقشه داده بسازم .
طول بدنه
طول بال 90
موتور 3700 KV اوترانر ایمکس
باطری 3 CELL (حتما باید از باطری 2200 استفاده کنید چون برای بدست آوردن CG با باطری آمپر پائینتر به مشکل بر میخورید)
اسپید 40
وزن با باطری و کلیه لوازم 560 گرم

ستاپ این مدل همانند جتهای فومی هست ولی به مراتب سرعت بالاتر و همچنین پرواز زیباتری رو با ساخت این مدل تجربه میکنید ، همچنین فوق العاده استیبل پرواز میکنه.

فیلم کامل از پروازش ندارم به علت سرعت بالا و کوچک بودن مدل یه مقدار تهیه فیلم ازش سخت میشه.

همونطور که تو عکسها مشاهده میکنید مدل قرمز زنگ با ستاپ 6 CELL و همچنین هواپیمای زرد رنگ با ستاپ 3 CELL و مدل نیمه کاره 2 CELL (وزن پروازی حدودا 200) هست که اگر پرواز موفقیت آمیزی داشت حتما عکس و فیلم برای شما دوستان قرار میدم.اگر سوالی بود در خدمت شما دوستان هستم

۱۵ / ۱۰ / ۱۳۹۴ -- ۱۶ : ۰۶ عصر
ارسال ها نقل قول
mohammadzk
کاربر سایت

نام : mohammad kazemi
مدل :
راديو :
آفلاین
ارسال: #6
سلام دوست عزیز. میشه لطفا بگین که موتورتون ازکدوم سری موتورهای ایمکسه و سایت فروشگاهی که خریدین رو بگین تا بتونم مشخصات کاملش روببینم؟ ممنون میشم اگه لطف کنید.
۲۶ / ۱۰ / ۱۳۹۴ -- ۲۹ : ۱۰ عصر
ارسال ها نقل قول
yasii20
VIP Gold

آفلاین
ارسال: #7
سری HL از جناب برومند سایت Rcebay.ir

۲۷ / ۱۰ / ۱۳۹۴ -- ۱۳ : ۰۸ عصر
ارسال ها نقل قول
ehsan.khodaee
کاربر جدید

ارتفاع : صفر پا
نام : محمد احسان خدایی
مدل :
راديو :
آفلاین
ارسال: #8
سلام
به دوستان و اساتید محترم
من میخوام یک هواپیمای سرعتی با رادیو کنترل ده کاناله و موتور bl2220 با اسپید 22a یا موتور mt2216 بسازم هنوز وسائل و رادیو تهیه نکردم تازه واردم هستم بااین وسایل یک
هواپیمای خوب معرفی کنید که بسازم کار با رادیو کنترل 10کاناله بلد نیستم ولی مطمینم که شما دوستان خوب کمکم میکنند
۲۶ / ۱۲ / ۱۳۹۴ -- ۵۹ : ۰۱ عصر
ارسال ها نقل قول
farhad model
کاربر سایت

ارتفاع : ده هزار پا
نام : farhad
مدل : سوختی - الکتریکی
راديو : JR xg7
آفلاین
ارسال: #9
( ۲۶ / ۱۲ / ۱۳۹۴ -- ۵۹ : ۰۱ عصر)ehsan.khodaee نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
به دوستان و اساتید محترم
من میخوام یک هواپیمای سرعتی با رادیو کنترل ده کاناله و موتور bl2220 با اسپید 22a یا موتور mt2216 بسازم هنوز وسائل و رادیو تهیه نکردم تازه واردم هستم بااین وسایل یک
هواپیمای خوب معرفی کنید که بسازم کار با رادیو کنترل 10کاناله بلد نیستم ولی مطمینم که شما دوستان خوب کمکم میکنند
سلام
با توجه به این که خودتون گفتید تازه وارد هستین اصلا یک هواپیمای سرعتی به کارتون نمیاد.

ابتدا با پرنده های اروم پرواز و اموزشی شروع کنید.

منم سال 89 که اومدم تو دنیای مدل برای شروع یه پرنده سرعتی خریدم که جز به زمین خوردن و هزینه اضافی چیزی به دنبال نداشت.پس این اشتباه رو شما تکرار نکنیدشما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
کلیک کنید تا بتوانید عکسها را ببینید

شما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

شما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

اون زمان فکر میکردم پرواز دادن هواپیمای مدل مثل اب خوردنهشما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

تو انجمن بگردید اموزش ساخت انواع پرنده های اموزشی هست.

( یا به اندازه ی ارزو هایت بزرگ شو یا به اندازه ی بزرگیت ارزو کن)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۶ / ۱۲ / ۱۳۹۴ -- ۳۴ : ۰۲ عصر، توسط farhad model.)
۲۶ / ۱۲ / ۱۳۹۴ -- ۳۳ : ۰۲ عصر
WWW ارسال ها نقل قول

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ساخت هواپیمای 3D به کمک لیزر کات shahabmousavi 184 48,982 ۲۹ / ۳ / ۱۳۹۶ -- ۵۱ : ۰۵ عصر
آخرین ارسال: mehdyg
  ساخت F22 Android 34 7,489 ۲۷ / ۲ / ۱۳۹۶ -- ۳۶ : ۱۰ عصر
آخرین ارسال: zaman1
  ساخت yak55 تیغه ای Saeed Mirsafaie 111 25,288 ۲۵ / ۲ / ۱۳۹۶ -- ۲۲ : ۰۸ عصر
آخرین ارسال: sina 1382
  ساخت هواپیمای EXSTRA 300 (بالسا ، تخته سه لا) yasii20 23 5,067 ۶ / ۱ / ۱۳۹۶ -- ۱۶ : ۰۷ عصر
آخرین ارسال: k.gandomi
  ساخت هواپیمای ترینر با چوب بالسا MASOUDBAHRAM 48 24,972 ۲۰ / ۱۲ / ۱۳۹۵ -- ۱۷ : ۰۸ عصر
آخرین ارسال: bab7433
  آموزش ساخت هواپیمای کشی nader1095 42 20,071 ۵ / ۱۱ / ۱۳۹۵ -- ۲۰ : ۱۱ صبح
آخرین ارسال: amindm
  ساخت گلایدر باچوب بالسا فرشاد44 31 10,604 ۲۹ / ۹ / ۱۳۹۵ -- ۵۳ : ۰۳ عصر
آخرین ارسال: saber.tavana
  ساخت هواپیمای ترینر (اموزشی) ایگل 2 Eagle Abedin1368 9 2,970 ۲۳ / ۹ / ۱۳۹۵ -- ۰۹ : ۰۱ عصر
آخرین ارسال: علیی
  ساخت کش بال amirspace 6 2,179 ۳۰ / ۸ / ۱۳۹۵ -- ۳۰ : ۰۴ عصر
آخرین ارسال: MOHAMMAD-K
  ساخت گلایدر ASK-18 با چوب بالسا malekli 22 4,018 ۴ / ۸ / ۱۳۹۵ -- ۲۲ : ۰۱ صبح
آخرین ارسال: aboozar69

چه کسانی این موضوع را خوانده اند؟
کاربرانی که این موضوع را خوانده اند (1 کاربر):
uosef p (دیروز, ۲۵ : ۰۷ عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان