R30 Forum

خوش آمدید به انجمن تخصصی مدل آرسی, میهمان گرامی وارد شوید یا ثبت نام کنید

[ توجه ] شرايط و امکانات VIP [ فيلم ] آموزش كار با آرسي تيوب
[ جديد ] بازگشت قوانين خريد و فروش [ مهم ] مديران پرتلاش سال 1394

امتیاز موضوع:
  • 37 رأی - میانگین امتیازات: 2.86
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مواد مختلف برای ساخت بدنه
نویسنده پیام
HOOMAN
مدیر کل

مدیر کل
نام : هومن ایـــواز
مدل : cessna182-Calmato Sport
راديو : Hitec Sport 2.4
آفلاین
ارسال: #1
مواد مختلف برای ساخت بدنه
مواد زیادی برای ساخت بدنه هاپیمای مدل استفاده میشه که در این قسمت بحث و تبادل نظر در مورد هر کدام از مواد ، مزیت و معایب هر کدام انجام میشه .
۱۲ / ۹ / ۱۳۸۹ -- ۵۰ : ۰۲ عصر
ارسال ها نقل قول
حسین ترکاشوند
VIP Bronze

ارتفاع : ده هزار پا
نام :
مدل :
راديو :
آفلاین
ارسال: #2
RE: مواد مختلف برای ساخت بدنه
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
کلیک کنید تا بتوانید عکسها را ببینید

چوب بالسا يكي از مهمترين مصالح ساخت هواپيماهاي مدل به شمار ميرود. همانطور كه ميدانيم، اكثر هواپيماهاي مدل با اسكلتي از چوب بالسا ساخته شده و سپس بوسيله روكش حرارتي، روي آن پوشانده ميشود. حال كه اين چوب اينقدر در صنعت مدل كاربرد دارد، بد نيست كه كمي بيشتر راجع به آن بدانيم و در مورد مبدا آن و طرز آماده كردن آن بيشتر ياد بگيريم.

هواپيماهاي مدل نيز مانند ساير وسائل پرنده ديگر، چه بزرگ و چه كوچك، از اين قانون مستثني نيستند: وسيله پرنده هر چه سبكتر ساخته شود، بهتر پرواز خواهد كرد. با داشتن اين نكته در ذهن، درك اينكه چرا چوب بالسا بعنوان مصالح استاندارد در ساخت مدل بكار گرفته شده است آسان است. نسبت بسيار خوب مقاومت به وزن آن، مدل كاران را قادر ساخته كه مدل هائي را بسازند كه كاملا شبيه دنياي واقعي پرواز كنند. چوب بالسا همچنين ضربه و لرزش را بخوبي جذب ميكند و به آساني توسط ابزارهاي ساده دستي قابل بريدن، شكل دادن و چسباندن است.
۶ / ۱۱ / ۱۳۸۹ -- ۰۴ : ۰۸ عصر
ارسال ها نقل قول
Lar Hobby
**
کاربر سایت

ارتفاع : هزار پا
نام :
مدل : La Flyer 40 Belt cp v1
راديو : بصورت موقت Wfly
آفلاین
ارسال: #3
ای کاش در مورد ساخت بدنه بیشتر توضیح داده میشد من خودم از امروز تصمیم گرفتم برم تو کار ساخت و ساز شما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

اگه دوست داشته باشین مراحل کار رو میزارم اینجا البته دوستان هم باید کمک کنند

وقتی با مشکلی روبرو شدید اگر بترسیدنصف قدرت خود را از دست داده اید ( تواین )
۱۷ / ۱۰ / ۱۳۹۰ -- ۵۳ : ۰۲ عصر
ارسال ها نقل قول
HOOMAN
مدیر کل

مدیر کل
آفلاین
ارسال: #4
توی قسمت پروژه ها حتما اینکار رو انجام بدهید شما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

۱۷ / ۱۰ / ۱۳۹۰ -- ۵۹ : ۰۲ عصر
ارسال ها نقل قول
siavosh
VIP Silver

ارتفاع : بیست هزار پا
نام : siavosh
مدل :
راديو : futaba 6j-2.4
آفلاین
ارسال: #5
کسی تا حالا از کارتن پلاست برای این کار استفاده کرده؟
اگر این طور هست لطف کنه درباره مزایا و معایبش و نحوه اتصال و قیمتش توضیح بده
من این آدرس رو از یه نفر گرفتم که میگفت اینجا میشه کارتن پلاست خرید
شیراز خیابان ساحلی بازار انقلاب (البته من نرفتم)
و قیمت هر مترش رو که به ضخامت تقریبی یه کارتن تخمین زد میگفت میشه 6 هزارتومان
منتظر دریافت اطلاعات خوب شما دوستان هستیم
۱۴ / ۱ / ۱۳۹۱ -- ۰۸ : ۱۲ عصر
ارسال ها نقل قول
vahid-8
VIP Gold

نام : وحید نوروزی
مدل : Piper tir-pacer PA-28
راديو : JR PCM-10X 72MHz
آفلاین
ارسال: #6
( ۱۴ / ۱ / ۱۳۹۱ -- ۰۸ : ۱۲ عصر)siavosh نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سیاوش جان سلام
من قدیما یک بار از کارتن کاغذی برای ساخت استفاده کردم، فکر کنم شباهت زیادی به کاتن پلاست داشته باشه.
امتیازش اینه که با چند تا برش ساده بال و بدنه و بقیه قسمتها اماده میشه. اسکلت اصلی رو توی کارتن معمولی با چسب چوب چسبوندم ولی فکر کنم شما باید دنبال چسبی باشی که با جنس کارتن پلاست سازگار باشه یعنی باهاش ترکیب بشه نه اینکه بعد از خشک شدن از روش بلند بشه، برای روکش هم از چسب نواری شیشه ای 5سانتی استفاده کردم.
ایراداتش هم وزن نسبتا زیاد نسبت به مواد معمول ساخت مدل، تغریبا غیر قابل تعمیر بودن بدنه در صورت صانحه در مغایسه با سانحه ای با همون شدت در مدل های متعارف.
فقط مواظب باش موتور رو کمی قوی تر از حالت متعارف برداری تا جبران وزن رو بکنه تا مثل هواپیمای من اولین برخواست اخرین فرودت نباشهشما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

موفق باشی شما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

شما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

راستی اگه کاری کردی عکسهاش رو برامون بفرست
۱۴ / ۱ / ۱۳۹۱ -- ۴۹ : ۰۴ عصر
ارسال ها نقل قول
siavosh
VIP Silver

مدل :
آفلاین
ارسال: #7
( ۱۴ / ۱ / ۱۳۹۱ -- ۴۹ : ۰۴ عصر)vahid-8 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

( ۱۴ / ۱ / ۱۳۹۱ -- ۰۸ : ۱۲ عصر)siavosh نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سیاوش جان سلام
من قدیما یک بار از کارتن کاغذی برای ساخت استفاده کردم، فکر کنم شباهت زیادی به کاتن پلاست داشته باشه.
امتیازش اینه که با چند تا برش ساده بال و بدنه و بقیه قسمتها اماده میشه. اسکلت اصلی رو توی کارتن معمولی با چسب چوب چسبوندم ولی فکر کنم شما باید دنبال چسبی باشی که با جنس کارتن پلاست سازگار باشه یعنی باهاش ترکیب بشه نه اینکه بعد از خشک شدن از روش بلند بشه، برای روکش هم از چسب نواری شیشه ای 5سانتی استفاده کردم.
ایراداتش هم وزن نسبتا زیاد نسبت به مواد معمول ساخت مدل، تغریبا غیر قابل تعمیر بودن بدنه در صورت صانحه در مغایسه با سانحه ای با همون شدت در مدل های متعارف.
فقط مواظب باش موتور رو کمی قوی تر از حالت متعارف برداری تا جبران وزن رو بکنه تا مثل هواپیمای من اولین برخواست اخرین فرودت نباشهشما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

موفق باشی شما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

شما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

راستی اگه کاری کردی عکسهاش رو برامون بفرست

ممنون از راهنمایی تون فکر کنم چسب 1 2 3 بتونه بچسبوندشالبته اگر در روش ساخت از روش شیا رهای تو رد تو استفاده کنیم احتمالا بهتر میشهچشم اگه کاری کردم عکسشو میذارم
۱۴ / ۱ / ۱۳۹۱ -- ۳۱ : ۰۵ عصر
ارسال ها نقل قول
vahid-8
VIP Gold

نام : وحید نوروزی
مدل : Piper tir-pacer PA-28
راديو : JR PCM-10X 72MHz
آفلاین
ارسال: #8
سیاوش جان
چسب 123 رو کلا توی مدل فراموش کن چون این چسب مقاومت بسیار کمی در برابر ضربه داره یا میتونم بگم اصلا مقاومت نداره. دنبال چیزای دیگه باش مثل PVC و چسب مخصوص پلاستیک شرکت OHO یا چیزای دیگه که توی بازار باید بگردی. پیشنهاد میکنم یه تیکه کاتن پلاست رو برای نمونه داشته باشی و چسبهای مختلف رو روی اون امتحان کنی تا به نتیجه مطلوب برسی.
موفق باشی
۱۴ / ۱ / ۱۳۹۱ -- ۴۹ : ۰۵ عصر
ارسال ها نقل قول
HOOMAN
مدیر کل

مدیر کل
آفلاین
ارسال: #9
چسب 123 بسیار شکننده هست و دوستان توی مدل از این چسب فقط به عنوان خال جوش استفاده کنند یعنی فقط یه قطره خیلی کوچیک بزنند و اسپری کنند تا دو تا قطعه از هم باز نشه بعد یه چسب دیگه مثل دو قلو شفاف ( که بنظر من یکی از بهترین گزینه ها هست ) اون محل رو حسابی چسب کاری کنند
۱۴ / ۱ / ۱۳۹۱ -- ۱۹ : ۰۷ عصر
ارسال ها نقل قول
siavosh
VIP Silver

مدل :
آفلاین
ارسال: #10
با سلام
کسی در باره فوم ها میتونه کمک کنه
فوم برد فوم استایرو فوم معمولی و غیره
فوم استایرو رو تازه شنیدم این رو اگه کسی میدونه کجای شیراز میشه گیر اورد لطفا آدرس بده
توضیحات کامل بدید ممنون میشم و این که کدوم در ساخت بهتره
آیا میشه از فوم بدون روکش برای بال استفاده کرد؟

۱۵ / ۲ / ۱۳۹۱ -- ۴۵ : ۰۸ عصر
ارسال ها نقل قول
Saman-R
VIP Gold

ارتفاع : شصت هزار پا
نام : سامان روشن
مدل : Trex 700 - 600 EFL
راديو : Futaba 8fg
آفلاین
ارسال: #11
( ۱۵ / ۲ / ۱۳۹۱ -- ۴۵ : ۰۸ عصر)siavosh نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
کسی در باره فوم ها میتونه کمک کنه
فوم برد فوم استایرو فوم معمولی و غیره
فوم استایرو رو تازه شنیدم این رو اگه کسی میدونه کجای شیراز میشه گیر اورد لطفا آدرس بده
توضیحات کامل بدید ممنون میشم و این که کدوم در ساخت بهتره
آیا میشه از فوم بدون روکش برای بال استفاده کرد؟

فوم برد که همان فوم 5 میل هستش... فوم استایرو هم از دو لایه مقوا در زیر و رو فوم معمولی تشکیل شده... فوم معمولی بدون روکش 5 میل معمولا برای ساخت استفاده میشه... برای ساخت بال هم باید از فوم بدون روکش استفاده کرد ! مقوای هیپرو هم هست که وقتی اونو کمی نمدار کنید میتونید اونو خم کنید و بعد که خشک شد در همان حالت باقی میمونه... فوم نرم هست که مانند همان فوم خشک معمولی است اما نرم است و شبیه ابر با فشردگی بالا... بلو فوم هست ... یلو فوم هست و فوم معمولی هم که همان فوم خشک بدون روکش است که از ضخامت 2 میل شروع میشه و تا فوم 10 میل ادامه پیدا میکنه... برای خرید هم میتونید از عطروش آخر 20 متری سینما سعدی روبروی شب چهره تهیه کنید یا از آخر ملاصدرا هم دارند... یا فروشگاه لوازم ماکت در اواسط خیابان 20 متری سینما سعدی که نرسیده به عطروش هست طبقه اول که طبقه -1 اون هم یک فروشگاه آکواریوم هست...

در نگاه کساني که پرواز را نمي فهمند هرچه بيشتر اوج بگيري کوچکتر دیده خواهي شد
۱۵ / ۲ / ۱۳۹۱ -- ۴۶ : ۱۰ عصر
ارسال ها نقل قول
siavosh
VIP Silver

مدل :
آفلاین
ارسال: #12
( ۱۵ / ۲ / ۱۳۹۱ -- ۴۶ : ۱۰ عصر)youtoo نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

( ۱۵ / ۲ / ۱۳۹۱ -- ۴۵ : ۰۸ عصر)siavosh نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

با سلام کسی در باره فوم ها میتونه کمک کنه فوم برد فوم استایرو فوم معمولی و غیره فوم استایرو رو تازه شنیدم این رو اگه کسی میدونه کجای شیراز میشه گیر اورد لطفا آدرس بده توضیحات کامل بدید ممنون میشم و این که کدوم در ساخت بهتره آیا میشه از فوم بدون روکش برای بال استفاده کرد؟ شما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

فوم برد که همان فوم 5 میل هستش... فوم استایرو هم از دو لایه مقوا در زیر و رو فوم معمولی تشکیل شده... فوم معمولی بدون روکش 5 میل معمولا برای ساخت استفاده میشه... برای ساخت بال هم باید از فوم بدون روکش استفاده کرد ! مقوای هیپرو هم هست که وقتی اونو کمی نمدار کنید میتونید اونو خم کنید و بعد که خشک شد در همان حالت باقی میمونه... فوم نرم هست که مانند همان فوم خشک معمولی است اما نرم است و شبیه ابر با فشردگی بالا... بلو فوم هست ... یلو فوم هست و فوم معمولی هم که همان فوم خشک بدون روکش است که از ضخامت 2 میل شروع میشه و تا فوم 10 میل ادامه پیدا میکنه... برای خرید هم میتونید از عطروش آخر 20 متری سینما سعدی روبروی شب چهره تهیه کنید یا از آخر ملاصدرا هم دارند... یا فروشگاه لوازم ماکت در اواسط خیابان 20 متری سینما سعدی که نرسیده به عطروش هست طبقه اول که طبقه -1 اون هم یک فروشگاه آکواریوم هست...

مقوای هیپرو که اصلا نشنیده بودم تشکر
ولی فوم برد رو با فوم استایرو اشتباه نگفتی؟
تو نت هم که سرچ کردم فوم برد دو لایه مقوا داشت
سوالم این نبود که فوم رو روکش میکنندسوالم اینه که اگه یه بال با یونولیت بسازیم حتما باید روکش بشه
تفاوت فوم یلو و بلو در رنگ هست ؟
اطلاعاتتون بسیار خوبه
[font=tahoma][/font]شما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

۱۵ / ۲ / ۱۳۹۱ -- ۰۲ : ۱۱ عصر
ارسال ها نقل قول
Saman-R
VIP Gold

آفلاین
ارسال: #13
( ۱۵ / ۲ / ۱۳۹۱ -- ۰۲ : ۱۱ عصر)siavosh نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
( ۱۵ / ۲ / ۱۳۹۱ -- ۴۶ : ۱۰ عصر)youtoo نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

با سلام کسی در باره فوم ها میتونه کمک کنه فوم برد فوم استایرو فوم معمولی و غیره فوم استایرو رو تازه شنیدم این رو اگه کسی میدونه کجای شیراز میشه گیر اورد لطفا آدرس بده توضیحات کامل بدید ممنون میشم و این که کدوم در ساخت بهتره آیا میشه از فوم بدون روکش برای بال استفاده کرد؟ شما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[/font]
مقوای هیپرو که اصلا نشنیده بودم تشکر
ولی فوم برد رو با فوم استایرو اشتباه نگفتی؟
تو نت هم که سرچ کردم فوم برد دو لایه مقوا داشت
سوالم این نبود که فوم رو روکش میکنندسوالم اینه که اگه یه بال با یونولیت بسازیم حتما باید روکش بشه
تفاوت فوم یلو و بلو در رنگ هست ؟
اطلاعاتتون بسیار خوبه
[font=tahoma]شما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

خیر فوم استایرو رو دقیقا یادمه و الان هم دارم ازش استفاده میکنم و یک فوم هست که دو لایه مقوا در پایین و بالای آن قرار دارد... تفاوت های یلو فوم و بلو فوم هم بله رنگ آنهاست و البته مهم ترین تفاوت آنها جنس و بافت آنهاست... مثلا برای چسباندن یلو فوم میتوانید از چسب های تینری مانند راضی استفاده کنید و هیچ مشکلی هم پیش نمیاد اما اگر از چسب های تینری بر روی بلو فوم و پلاستوفوم استفاده کنید باعث خورندگی آنها میشود و حتما باید برای چسباندن بلو فوم و پلاستوفوم از چسب های مخصوص فوم و یا چسب لاتکس استفاده کنید... البته فوم های پلی یورتان (یلو فوم و... ) بافت بهتری نسبت به پلاستو فوم ها دارند و زمانی که سطح عالی تری مورد نیاز باشد از آنها استفاده میکنند... شما هم اگر بال یک هواپیما را با یونولیت بسازید فکر نمیکنم حتما نیاز به روکش کردن آن داشته باشید (البته اساتید در این مورد بهتر میتونن راهنمایی کنند ) شما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

۱۵ / ۲ / ۱۳۹۱ -- ۵۳ : ۱۱ عصر
ارسال ها نقل قول
Hossein
VIP Bronze

ارتفاع : سی هزار پا
نام : H
مدل :
راديو :
آفلاین
ارسال: #14
سلام دوستان
به این عکسها توجه کنید :

این یک دستگاه فوم بر Foam Cutter هست که دست سازه و کامپیوتری CNC فکر میکنید شما نمیتونید بسازید ؟!!!!!
۱۶ / ۲ / ۱۳۹۱ -- ۱۶ : ۱۰ صبح
ارسال ها نقل قول
Saman-R
VIP Gold

آفلاین
ارسال: #15
کاش نحوه ساختشو توضیح میدادید... شما قادر به دیدن عکسها نیستید لطفا دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

۱۶ / ۲ / ۱۳۹۱ -- ۴۳ : ۱۰ صبح
ارسال ها نقل قول

کلمات کلیدی: مواد, مختلف, برای, ساخت, بدنه,

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ساخت هواپیمای ترینر (اموزشی) ایگل 2 Eagle Abedin1368 8 2,322 ۱۹ / ۹ / ۱۳۹۵ -- ۳۸ : ۱۲ عصر
آخرین ارسال: mohammadmmg
  ساخت کش بال amirspace 6 1,710 ۳۰ / ۸ / ۱۳۹۵ -- ۳۰ : ۰۴ عصر
آخرین ارسال: MOHAMMAD-K
  ساخت گلایدر ASK-18 با چوب بالسا malekli 22 3,014 ۴ / ۸ / ۱۳۹۵ -- ۲۲ : ۰۱ صبح
آخرین ارسال: aboozar69
  ساخت هواپیمای Goldberg Eagle 2 Amir13584788 163 34,394 ۳ / ۸ / ۱۳۹۵ -- ۱۳ : ۱۰ صبح
آخرین ارسال: mohammadmmg
  ساخت هواپیمای ترینر با چوب بالسا MASOUDBAHRAM 47 22,140 ۴ / ۷ / ۱۳۹۵ -- ۴۵ : ۰۱ عصر
آخرین ارسال: raptor26
  ساخت گلایدر باچوب بالسا فرشاد44 30 8,943 ۱۷ / ۶ / ۱۳۹۵ -- ۵۰ : ۱۱ عصر
آخرین ارسال: danialch1375
  ساخت yak55 تیغه ای Saeed Mirsafaie 110 23,278 ۲۳ / ۴ / ۱۳۹۵ -- ۱۶ : ۱۰ عصر
آخرین ارسال: soheill
  ساخت F22 Android 33 6,241 ۲۲ / ۳ / ۱۳۹۵ -- ۵۶ : ۱۰ عصر
آخرین ارسال: Reza-Sadri
  ساخت هواپیمای f5d pylon racer yasii20 8 2,109 ۲۶ / ۱۲ / ۱۳۹۴ -- ۳۳ : ۰۲ عصر
آخرین ارسال: farhad model
  ساخت هواپیمای کشی Senator mahdi6576 2 884 ۲۷ / ۷ / ۱۳۹۴ -- ۲۴ : ۱۱ عصر
آخرین ارسال: mahdi6576

پرش به انجمن: